Bardzo dobra sytuacja na rynku oraz dobre warunku kredytowe sprzyjają lokatom kapitału w nieruchomości inwestycyjne na sprzedaż we Wrocławiu. Dotyczy to w praktyce każdego z typu tego segemnetu. 

Spis treści:
Definicja
Najważniejsze trendy inwestycyjne
Biura
Kamienice
Grunty inwestycyjne
Podsumowanie

Co właściwie rozumiemy pod podjęciem "nieruchomości inwestycyjne" na sprzedaż we Wrocławiu?

Wbrew potocznemu rozumieniu pojęcie „nieruchomość inwestycyjna”na sprzedaż we Wrocławiu może odnosić się do każdego typu nieruchomości, jakie są obecne na rynku – także do mieszkań. O tym, czy coś zaliczymy do nieruchomości inwestycyjnych, czy nie przesądza bowiem cel, z jakim obiekt został zakupiony. Nieruchomość inwestycyjna to każda nieruchomość, na której chcemy zarabiać. Mogą być to więc np. mieszkania czy lokale na wynajem, grunty na sprzedaż, obiekty pod działalność hotelową itp.

Obecnie rynek nieruchomości cieszy się bardzo dużą popularnością wśród inwestorów. Ci chętnie przenoszą kapitał z mniej opłacalnych instrumentów właśnie na nieruchomości. Dlaczego? Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze – nieruchomości postrzegane są jako inwestycje bezpieczne, które mają wymierny, materialny charakter. Uważa się, że są dobrą lokatą kapitału, ponieważ w dłuższej perspektywie „i tak” zwiększą wartość. Inwestorzy sądzą, że są one bardziej odporne na wahania koniunktury. Po drugie – na nieruchomościach można zarabiać w postaci wynajmu, a stopy zwrotu kuszą. Na rynku mieszkaniowym zyskowność najmu szacuje się aktualnie na 5 – 6 proc. rocznie, na rynku lokali użytkowych jest to więcej – około 6 – 7 proc. Tu dochodzimy do kolejnego czynnika. Nieruchomości wypadają obecnie znacznie korzystniej jako forma inwestowania niż np. lokaty bankowe czy obligacje. Rekordowo niskie stopy procentowe NBP sprawiają, że trzymanie środków na lokatach czy w skarbowych papierach dłużnych jest nieopłacalne. Z kolei rynek akcji postrzegany jest jako ryzykowny.

Trendy na rynku nieruchomości inwestycyjnych na sprzedaż we Wrocławiu.

Poniżej chcielibyśmy przedstawić najważniejsze trendy na rynku nieruchomości inwestycyjnych na sprzedaż we Wrocławiu w poszczególnych segmentach. Opisanenieruchomości znajdują się w bazie ofert WGN. Aby mieć pewność, że transakcja zostanie przeprowadzona skutecznie i bezpiecznie warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pośrednika WGN.

                                   Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: lokal biurowy na sprzedaż we Wrocławiu

Lokale biurowe

Inwestorzy często rozważają, w jaki sposób ulokować swoje oszczędności. Gra na giełdzie wiąże się ze sporym ryzykiem, chociaż może przynieść duży przychód. Lokaty bankowe są zdecydowanie bardziej bezpieczne, jednak oferują niewielki zarobek w skali roku. Alternatywą może być rynek nieruchomości, a dokładniej sektor biurowy. Stopa zwrotu z wynajmu biur jest często bardzo zadowalająca. Inwestując w powierzchnie biurowe w największych miastach w Polsce, inwestorzy mogą liczyć na kilka procent zwrotu w skali roku. Jeśli tylko inwestor dysponuje odpowiednim budżetem, to ta forma inwestycji wydaje się być bardzo atrakcyjna. Stopa zwrotu może być bardzo zadowalająca, a przy tym jest to zasadniczo w miarę bezpieczna forma inwestycji. Z pewnością mniejszy problem ze znalezieniem rentownego najemcy inwestor będzie miał w większych miastach *[otodom.pl]

Oferty z Wrocławia

Najdroższą obecnie ofertą w WGN z Wrocławia jest lokal biurowy na Starym Mieście. W tym przypadku cena za lokal o powierzchni 617,66 m2 wynosi 3,5 mln zł. Ta akurat oferta jest droga ze względu na świetną lokalizację. Generalnie jednak stawki za lokale biurowe są znacznie niższe. Przykładowo: biuro w Śródmieściu, o powierzchni 58,38 m2 wyceniono na 350 tys. zł, co daje stawkę rzędu niecałych 6000 zł/m2. Zaletą tej nieruchomości jest usytuowanie od strony ulicy, z możliwością parkowania przed lokalem. Innym przykładem jest lokal biurowy w prestiżowej lokalizacji - nowym obiekcie przy ul. Skarbowców, w inwestycji Family Square. Biuro o powierzchni 251,51 m2, w stanie deweloperskim, z miejscami postojowymi przed budynkiem to koszt 9 640 zł/ m2.

Kamienice

Hossa na rynku biurowym, ale także mieszkaniowym, apartamentowym, hotelowym – przekłada się na zainteresowanie inwestorów nieruchomościami do adaptacji. Po latach zaniedbań firmy zdały sobie sprawę z wielkiego potencjału kamienic w dobrych, miejskich lokalizacjach. Dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza budynki przedwojenne – historyczne i zabytkowe, wyróżniające się pięknymi elewacjami, fasadami – choć często zaniedbane. Duży potencjał takich obiektów sprawia, że mogą pełnić one najróżniejsze funkcje – mieszkaniowe, apartamentowe, hotelowe, biurowe.

Tak rozpędzona podaż „domaga się” nowych terenów i lokalizacji, a o te jest coraz ciężej w największych miastach. Z tego powodu przybywa projektów polegających na przebudowach/rewitalizacjach istniejących budynków. Oczywiście bardzo często deweloperzy kupują grunty np. ze starszymi biurowcami, z czasów PRL i je burzą, by postawić coś nowego. Tak było m.in. we Wrocławiu gdzie burzone były postkomunistyczne biurowce Cuprum, PZU i przy placu Nowy Targ – wszystko pod nowe inwestycje biurowe.

                                   Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: kamienica na sprzedaż we Wrocławiu 

 

Oferty z Wrocławia

W bazie ofert WGN znajdują się m.in. dwie atrakcyjne kamienice na sprzedaż we Wrocławiu.

Pierwsza z nich to piękna kamienica położona na starym Mieście we Wrocławiu. Nieruchomość na sprzedaż to budynek 5- kondygnacyjny o charakterze usługowo- biurowym. Na parterze i w piwnicach mieszczą się lokale gastronomiczne, na wyższych kondygnacjach znajdują się pomieszczenia biurowe oraz hostel.

Obecnie kamienica jest wynajęta w 95%. W 2000 roku budynek został poddany generalnemu remontowi i modernizacji.

Cena ofertowa: 20 mln zł za kamienicę o powierzchni 2 191 m2.

Druga oferta to kamienica położona blisko Uniwersytetu. Nieruchomość po gruntownym remoncie w 2002 roku- odrestaurowana i zaaranżowana w bardzo wysokim standardzie. Kamienica usytuowana na 5 kondygnacjach (winda osobowa) plus piwnica i antresola. W obiekcie znajdują się powierzchnie biurowe (częściowo wynajęte). Bardzo oryginalny, komfortowy wystrój z zachowaniem starych elementów. Polecana ze względu na dogodną lokalizację oraz wysoki standard.

Cena ofertowa: 7 mln za kamienicę o powierzchni 654 m2.


                                   Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: grunt inwestycyjny na sprzedaż we Wrocławiu

Tereny inwestycyjne

Boom praktycznie w każdym segmencie nieruchomości pod inwestycje ma swoje przełożenie na rosnące ceny i rywalizację o atrakcyjne grunty. Zapotrzebowanie jest potężne, kreowane przez bardzo dużą podaż na rynku mieszkaniowym, ale także magazynowym i biurowym.

Oferty z Wrocławia

Tak duża podaż, która jest następstwem rozpędzonego popytu musi przekładać się na ostrą rywalizację o tereny inwestycyjne i tak się dzieje. Z danych WGN wynika, że najdroższe są grunty w dużych miastach – pod projekty wielorodzinne i komercyjne. Stawki za takie działki wynoszą przeciętnie po kilka tysięcy złotych za metr kwadratowy. Przykład z Wrocławia, gdzie aż 19 mln zł będzie musiał zapłacić inwestor za teren inwestycyjny w cieszącej się popularnością dzielnicy mieszkaniowej Biskupin. Grunt o powierzchni 8300 m2 umożliwia realizację projektów wielorodzinnych, co tłumaczy jego bardzo wysoką cenę. Stawka za metr kwadratowy w tym przypadku wynosi 2300 zł/m2. Przykładem tańszej działki jest teren inwestycyjny na sprzedaz we Wrocławiu położony w obrębie Ratyń we Wrocławiu. Za grunt o powierzchni 2986 m2 kupujący zapłaci 746 tys. zł, co daje prawie 3 tys. zł/m2.